مزیت بازاریابی دیجیتال نسبت به بازاریابی سنتی چیست؟

در شرایطی که کسب و کارهای ایرانی امروزه به اهمیت دیجیتال مارکتینگ پی برده و نسبت به بازاریابی آنلاین بسیار مشتاق و پر شور هستند، ماهورتیم توصیه می کند از آنجا که قسمتی از مشتریان شما از رسانه های سنتی استفاده می کنند، تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی آنلاین را درک کرده و کانالهای بازاریابی سنتی که در حال حاضر استفاده می کنید را از دست ندهید. نتیجه این رویکرد می تواند یک استراتژی ترکیبی از بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال با بازدهی مناسب باشد.

در واقع  باید طراحی و اجرای برنامه بازاریابی دیجیتال طوری باشد که به عنوان یک بازوی جدید بازاریابی، در کنار بازاریابی سنتی قرار بگیرد و به یاد داشته باشید قرار نیست بازاریابی آنلاین جای کسب و کار سنتی شما را بگیرد، بلکه قرار است به بهبود عملکرد کسب و کار شما کمک نماید.

8 مزیت بازاریابی دیجیتال نسبت به بازاریابی سنتی:

  1. به صرفه بودن بازاریابی دیجیتال:

بازاریابی دیجیتالی، بسیار مقرون به صرفه‌تر از بازاریابی سنتی است. این راهکار جذب و وفاداری مشتری برای کسب و کارهای کوچک که منابع و سرمایه‌‌‌ی زیاد ندارند، پر اهمیت است. در این شرایط به مراتب بازاریابی دیجیتال، کانال تبلیغاتی ارزان‌تر و تاثیر‌گذارتری برای شما ایجاد می‌کند.

  1. نتایچ سریع بازاریابی دیجیتال:

نیاز نیست هفته ها منتظر پیشرفت و رشد کسب و کار آنلاین خود شوید. به عنوان مثال در بازاریابی سنتی دستیابی به آمار صحیح و تحلیلی خاص و دقیق از اثربخشی ارسال یک فکس تبلیغاتی و یا تکمیل یک فرم رضایت سنجی از سوی مشتریان کسب و کار را ندارید در صورتی که در کسب و کار آنلاین شما می توانید تعداد بازدید مطالب سایت، آمار افراد مشترک شده در خبرنامه سایت، ساعات اوج بازدید از سایت، تعداد فروش محصولات و خدمات در فروشگاه آنلاین، تعداد بازدیدکنندگان سایت در طول هفته یا ماه و روند آن و موارد بیشتری را به راحتی مشاهده و تحلیل کنید.

 

 

 

  1. سنجش اثر بخشی بازاریابی دیجیتال:

در بازاریابی دیجیتال بر خلاف بازاریابی سنتی، شما به صورت لحظه ایی با دقت و نظارت بر کسب و کار آنلاین خود متوجه خواهید شد چه قسمتهایی از بازاریابی آنلاین بیشترین بازدهی را داشته است و محتوای با کارایی پایین را با شرایط وفق دهید تا به نتایج بهتری برسید. برای ارزیابی ترافیک سایت خود و همچنین به منظور سنجش اهداف مشخص وب سایت یا وبلاگ خود، می توانید از ابزار مختلفی مثل Google Analytics استفاده کنید.

  1. اعتماد سازی برای کاربران:

بازاریابی دیجیتال با رشد روزانه بازار آنلاین همراه است بطوری که بیشتر بر رسانه‏ های اجتماعی متمرکز است و رسانه‏ های اجتماعی، حاصل تعامل مستقیم میان برند و کسب و کار با مخاطبان هدف می‏ باشد. در بررسی کاربران آنلاین توسط موسسه نیلسون (شامل ۲۵ هزار مصرف‏ کننده از حداقل ۵۰ کشور)، ۹۰% از پاسخ ‏دهندگان ادعا داشته ‏اند که در صورتی به اطلاعات در مورد یک برند خاص، محصول و خدمات اعتماد می‏ کنند که این اطلاعات از افراد آشنا بدست آمده باشد.

بازاریابی دیجیتال از رسانه‏ های اجتماعی، اثبات اجتماعی (Social Proof) و نظرات مصرف‏ کنندگان واقعی یعنی کسانی که قبلاً محصولات و خدمات عرضه شده یک برند یا کسب وکار خاص را خریداری و استفاده کرده ‏اند، به بهترین شکل استفاده می کند. هرچه رسانه‏ های اجتماعی مورد اعتماد تر باشند، نرخ اعتماد بالاتر رفته و این منجر به ایجاد مخاطب هدف بیشتر می‏ گردد هر چند که ممکن است بسیاری از آنها مشتریان بالقوه باشند.

  1. توسعه نام تجاری:

کانالهای دیجیتال و وبسایتی که با تولید محتوای با کیفیت برای مخاطبین خود برنامه ریزی و هدفگذاری داشته باشد و منجر به سود رسانی به مخاطبین شود، بسیار با ارزش خواهد بود و می تواند با توجه به ایجاد یک برند یا نام تجاری معتبر، منجر به ایجاد فرصت های جدیدی برای کسب و کار شود. این فرصت ها و پیرو آن موفقیت ها با استفاده از بازوهای کمکی و ابزارهای دیگر بازاریابی دیجیتال مانند استفاده صحیح از رسانه های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی نیز می تواند شدت بیشتری پیدا کند.

طراحی هویت برند شما یک ابزار ارتباطی قدرتمند است که محصول یا سرویس شما را به مخاطبان هدفتان متصل می کند و اگر این کار از ابتدا به درستی صورت پذیرد اثر آن تا همیشه قابل ملاحظه است.

  1. تعامل بیشتر از طریق بازاریابی آنلاین:

کارکرد بازاریابی دیجیتال این امکان را به شما می دهد که مشتریان بالقوه، مشتریان بالفعل و دنبال کنندگان خود را به تعامل بیشتر با کسب و کار از طریق روشهای زیر تشویق نمایید:

بازدید از سایت کسب و کار شما، مطالعه درباره محصولات و خدمات شما، اقدام کردن، رتبه دهی، به اشتراک گذاری مطالب وب سایت شما، خرید محصولات و خدمات کسب و کار شما، دادن بازخورد و … چون در نهایت تمامی این موارد برای رشد کسب و کار شما بسیار مفید خواهند بود.

  1. بازاریابی ویروسی:

قابلیت اشتراک گذاری محتوا در رسانه های اجتماعی، در وب سایت کسب و کار شما، ایمیل ها و کانال های رسانه های اجتماعی این امکان را به پیام شما می دهد تا محتوای تولیده شده را به سرعت به اشتراک بگذارید، موثرترین نمونه در این زمینه اشتراک گذاری اخبار است.

اگر به طور متوسط هر کاربر اینستاگرام ۱۹۰ دوست داشته باشد که به طور متوسط ۱۲% آنها پست های لایک شده دوستشان را می بینند، در واقع پیام شما توسط ۱۵ مشتری احتمالی دیده شده است، حال تصور کنید تعدادی از آنها نیز پیام شما را لایک کرده و اشتراک گذاری کنند و این روند همین طور ادامه پیدا کند ،بسیار شگفت آور خواهد بود. با این حال احتیاط واجب است، زیرا خبرهای بد با سرعت بیشتری متنقل می شوند، پس اطمینان حاصل کنید که یک استراتژی مدیریت خطر برای مقابله با فشار های منفی به محض انتشار داشته باشید.

  1. میدان بزرگ رقابت:

کسب و کارها بدون توجه به بزرگی و با استفاده از یک استراتژی بازاریابی دیجیتال منسجم می توانند با هر کسب و کار دیگری رقابت کنند. در شرایط سنتی یک خرده فروش کوچک می تواند تلاش کند تا با ساعتهای کاری بیشتر و نوآوری با دیگر هم صنف های خود رقابت کند که این امر با استفاده از بازاریابی دیجیتال سرعت بیشتری به خود می گیرد البته مشخص است که استفاده از یک ایده و فکر خوب به منظور ایجاد تجربه عالی و سرویس مناسب جدا از اندازه کسب و کار شما، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

تجربه استفاده از ابزار بازاریابی دیجیتال در کسب و کار خود را چگونه توصیف می کنید؟

به نظر شما وضعیت بازاریابی هوشمند در ایران چگونه است؟

و اینکه چه تفاوت های دیگری از بازاریابی سنتی و بازاریابی آنلاین و مزیت های بازاریابی دیجیتال می توانید به لیست بالا اضافه کنید؟ نظرات خودتان را با ماهورتیم به اشتراک بگذارید.

نویسنده و گردآورنده : حسین گوهری سلیمی