با علم بر پیشرفت جالب توجه  جوامع کریپتوکارنسی، مارکتینگ  برای استارت آپ‌های بلاکچینی می‌تواند تجربه‌ای بی نظیری باشد. استارت آپ‌ها شدیدا تمایل  به حضور مستقیم و فعالانه در بخش های مختلف شبکه های اجتماعی دارند تا در این صورت بتوانند با مخاطبان هدف خود تعامل و  ارتباط برقرار کنند. از طرف دیگر  می‌توانند ارزش پروژه خود را به عموم کاربران ثابت کنند.برای ساده‌ و موثر شدن فعالیت ها و به خصوص کمپین های بازاریابی خود به 8 راهنمایی که در زیر آمده است، توجه کنید:

1. جامعه هدف خود را شکل دهید.

کاربران مدرن به دنبال خرید و فروش نیستند، مخاطبان  به دنبال روابط تعاملی و صمیمانه هستند.

این یک قانون است که با شناخت بهتر نسبت به مخاطب هدف ، به موفقیت بیشتری دست پیدا خواهیم کرد.

آیا متوجه شده‌اید که بیشتر پروژه‌های اصلی بلاکچین، در چندین پلتفرم حضور فعال دارند؟

احتمالا اینگونه است که فعالیت استارت آپ‌ها در پلتفرم‌های تعاملی با کاربران ( سایت، شبکه های اجتماعی و…)  انرژی  زیادی بگیرد، اما این کار باعث  می‌شود کاربران به سمت این استارت آپ‌ها سوق پیدا کنند.

کاربران  خود را بر اساس معیارهای مختلف و در چند مرحله فیلتر کنید.برای مثال اگر محصولات یا خدمات  شما برای جنسیت خاصی است، مرحله اول فیلتر مخاطبان شما می تواند تفکیک جنسیت باشد. همچنین در صورتی که محصولات شما مورد استفاده گروه سنی خاصی قرار می گیرد، مرحله دوم فیلتر کردن مخاطبانتان می تواند بر اساس سن صورت گیرد. اگر محصولات یا خدمات شما در حوزه ی بلاک چین قیمت بالایی دارد و یا مناسب قشر به خصوصی از جامعه است، فیلتر سوم شما بر اساس میزان درآمد مخاطبان انجام می شود. سطح تحصیلات، نوع شغل، محل زندگی و … از دیگر مواردی است که با توجه به صنعت و کسب و کار خود می توانید از آن ها برای فیلتر کردن مخاطبانتان استفاده کنید.

2 – محتوای ناب تولید کنید.

سایت و شبکه مجازی که برای فعالیت انتخاب میکنید برای پیشبرد اهداف و دسترسی به مخاطب هدف نیازمند تولید مناسب محتواست که این شرایط نیز می‌تواند در میزان اهمیت این فعالیت موثر باشد؛

تولید محتوا در پلتفرم های متفاوت رابطه تعاملی و نزدیکی  با قسمت های مختلف بازار بلاک چین ایجاد می‌کند و باعث می‌شود جامعه متنوع‌تری، علاقه مند به استفاده یا سرمایه گذاری در پروژه شما باشد.

مسیری که برای رسیدن به مشتریان و مخاطبین وفادار پیش رو دارید، تولید ارزش در طول زمان است و بخش بزرگی از این ارزش، بدون شک مربوط به محتوایی‌ست که تولید می‌کنید.

استارت آپ شما باید بتواند چهره‌ای ویژه و مطمئن از برندتان بسازد و این حس را به مخاطب منتقل کند که واقعا تیم پشت برند را می‌شناسد؛ مثلا با محتوای جذابی که فرهنگ کسب و کار شما را نشان دهد.

برندهای که در حوزه بلاک چین تا به حال فعالیت می کنند متاسفانه در این مورد هم موفق عمل نمی‌کنند. یک نگاه ساده به صفحه‌ی درباره‌ی ما یا تیم ما در برخی وب سایت های کسب و کارهای این حوزه برای اثبات این ادعا کافی‌ست؛ چه برسد به محتوای تولیدی درمورد برند و اعضای تیم و محل کار در وبلاگ و رسانه‌های اجتماعی که فاصله ی زیادی تا ایده آل دارند.

از طرفی دیگر، مخاطب بایدبه تخصص شما اعتماد کامل پیدا کند از همین روست که شما همیشه با او صادق‌اید و اطلاعات کامل و درستی در اختیارش قرار می‌دهید.

3 – اهداف خود را برای کابران بازگو کنید.

همه چیز در جامعه  کریپتوکارنسی لحظه به لحظه در حال تغییر است. کم سابقه است که کاربران  در یک ماه علاقه مند به پروژه شما شوند. خبرها با سرعت منتشر می‌شوند و بیشتر  سرمایه گذاران به جای جستجو برای پروژه نوآورانه ایی که بر بستر بلاکچین باشد  ، به دنبال بیت کوین بعدی هستند.

برای جلوگیری از این که پروژه شما به زمان دیگری موکول شود، شما همیشه باید با مخاطبین موجود خود تعامل و ارتباط هدفمند  داشته باشید. شما می‌توانید با آن‌ها از طریق شبکه های اجتماعی مثل تلگرام، ایمیل بازاریابی، توئیتر و … در ارتباط باشید. خدمات خود را به آن‌ها یادآوری کنید، مشکلاتی که حل می‌کنید یا به دنبال حل آن هستید را دوباره بیان کنید و اینکه چگونه در ازای حمایتشان از پروژه شما بهره مند خواهند شد را بازگو کنید. به این صورت، آن‌ها در مراحل اولیه استارت آپ، حمایت خود را آغاز خواهند کرد.

4 – به دنبال حل مسئله ایی بروید که ارزشمند باشد.

دلیل اجرای استارت آپ فعال شما در حوزه ی بلاکچین ، نباید فقط بدست آوردن پول باشد. شما باید یک معضل بزرگ را که مردم در زندگی هر روزه خود تجربه می‌کنند، حل کنید. یکی از بزرگترین گرفتاری هایی که در حوزه ی بلاکچین تجربه می‌کنیم، ارزش گذاری در پروژه‌ها است. پروژه‌های نوآورانه فراوانی وجود دارد که در حال حاضر در حال توسعه هستند، اما تنها تعداد کمی از آن‌ها واقعا نشان می‌دهد که چگونه زندگی را برای همه راحت تر می‌کند.

پروژه هایی که در دنیا کمپی های تبلیغاتی  موفقی در حوزه ی بلاکچین داشته اند  بر نیازهای جمعیت بیشتری از مردم به جای حل و فصل مشکلات جامعه بلاکچین تمرکز کرده‌اند و خود را به عنوان حل کننده مسائل معرفی کرده‌اند .

 

5 – به کاربران وفادار خود پاداش دهید

بخشی از برگ برنده ی بزرگ مارکتینگ  که بیشتر استارت آپ‌های حوزه  بلاکچین در حشزایط امروز از آن بهره می‌برند، کمپین‌های پاداش است. در این  کمپین‌ها به کاربران وفادار خود توکن ایردراپ کنید، این پاداش مخاطبان شما  را تشویق می‌کند تا در پروموت و تبلیغ پروژه به شما کمک کنند. کمپین های موفق پاداش دهی پر بازده ترین راه برای تبدیل کاربران به مخاطبان پروژه بلاکچینی شما هستند و سبب  می‌شود با کاربران هدف جدید ارتباط برقرار کنید.

6 – کمپین بازاریابی ایمیلی راه اندازی کنید

است.   بازاريابي ايميلي در واقع  زير مجموعه اي از ديجيتال مارکتينگ

بنابر این اگر از بازاریابی ایمیلی به درستی و توسط یک مشاوره بازاریابی دیجیتال استفاده شود ، برای کسب و کار مرتبط با بلاک چین  سودمند و پر فایده است. اثربخش ترین کمپین ایمیل مارکتینگ، کمپینی است که بر اساس اهداف شما تعریف شده باشد.

کمپین ایمیل مارکتینگ  استارت آپ شما را به طور گسترده با افراد علاقه مند به پروژه شما ارتباط می‌دهد و این فرصت را بوجود می آورد که مخاطبان  را از به روز رسانی‌های پروژه خود با خبر کنید. این اتفاق یک کانال ارتباطی بین شما و مخاطب اصلی شما فراهم می‌کند و اعتماد و وفاداری کاربران را به همراه خواهد داشت.

  7 – جذب سرمایه تنها از طریق  ICO امکان پذیر نیست .

 مجموعه  تیم مدت ها  فعالیت  می‌کنند تا  با استراتژی مناسب کمپین‌های بازاریابی خود را با دقت بر نامه ریزی کنند و پروژه خود را بهبود ‌دهند از طرفی دیگر فعالیت های راهبردی و انگیزشی برای پذیرش اعضای جدید ارائه می‌دهند.

ICO  صرفا می تواند در جذب سرمایه به شما کمک کند.زمان زیاد ، پول و نیروی انسانی موفقیت شما  را  رقم خواهد زد.

8 – داشتن مطبوعات برای کسب و کار شما اعتبار سازی می کند.

نشر  اخبار برای ساختن زیربناهای عموم مردم مهم است. هماره  با ارائه به روز رسانی های پروژه، منتشر کردن اخبار برای جلب توجه سرمایه گذاران بالقوه و همچنین برای مشروعیت بخشیدن به پروژه شما بسیار کاربردی است. علاوه بر این، نوشتن اخبار قوی می‌تواند تاثیر قابل ملاحظه‌ای روی مخاطبان مورد نظر داشته باشد که این کار علاقه بیشتری در مخاطبان برای دیدن نتیجه پروژه ایجاد می‌کند.

 

 

نویسنده و گرداورنده : حسین گوهری سلیمی